Výklad

Postihuje a vysvětluje vnitřní souvislosti a vztahy.

     Škola

     Škola je pro každého něco jiného. Pro někoho je to středověká mučírna, pro jiného oblíbené místo a pro většinu dětí zkrátka budova, do které se podle našich zákonů musí chodit vzdělávat.

     Máme devět tříd a dva stupně. Na prvním stupni, tedy od první do páté třídy, se děti učí spíše základy, které by měl umět úplně každý - číst, psát, počítat a základy z přírodovědy a vlastivědy. Druhý stupeň, tedy šestá až devátá třída, je již o něco těžší. Je tam mnohem více učiva, přibývají nové předměty a v posledních dvou ročnících se děti hlavně připravují na nástup na střední školu nebo učiliště. Učitelé jim dávají pořád víc a víc úkolů, pořád píší písemné práce a času na své záliby, jako jsou telefon, počítač či jiná elektronika, je již poskromnu. Dětem zpravidla zatím vůbec nedochází, že to učitelé dělají pro ně.

     Škola není to nejdůležitější, co v životě máte, ale rozhodně je důležitá ke spořádanému a úspěšnému životu na úrovni. V této kruté době má většinou člověk bez vzdělání prázdné kapsy a hladové břicho, takže i když některé z vás škola nebaví a považujete ji za ztrátu času, měli byste se začít alespoň trochu snažit. Vaše budoucí já vám za to určitě poděkuje.



Škola

     Škola je budova, ve které jsou dospělí lidé, kteří učí děti. V první třídě vás naučí číst, psát, počítat apod. Tím to ale nekončí, do školy musíte chodit povinně ještě dalších osm let.

     Školní rok začnete 1. září. Ráno přijdete do školy, ideálně na 7:50. V šatně se převléknete a oblečení si dáte do vlastní skříňky. Vstoupíte do třídy a sednete si do lavice a připravíte se na hodinu. Přesně v osm začne vyučování, každá hodina trvá 45 minut a každá má jiný obsah. Až se naučíte nějaké učivo, budete psát písemku, ale když budete v hodině dávat pozor, hezká známka vás jistě nemine. Po každé hodině je přestávka a při ní se připravíte na další hodinu, nasvačíte se a dojdete si na toaletu. Až skončí vyučování, které v první třídě trvá do půl dvanácté, dojdete si na oběd a po obědě vás vyzvednou rodiče. Na konci školního roku, což je v červnu, dostanete vysvědčení. Po rozdání vysvědčení můžete jít domů a čekají vás dvouměsíční prázdniny a v září nastoupíte do dalšího ročníku.

     Když úspěšně dokončíte devátý ročník, můžete se dál vzdělávat na střední škole. Čím více vědomostí budete mít, tím větší je šance dostat se do vysněného zaměstnání.



Škola

     Ve škole se od první až do deváté třídy sedí v lavicích a vzdělává se. Naučíte se psát, číst a počítat. Pokud se budete chovat slušně a naslouchat výkladu učitele, budete učivo chápat.

     Ve škole se vzdělává ve spoustě předmětů, v každém se naučíte něco jiného. V dějepise se můžete dozvědět o dějinách naší, ale i jiných zemí, v matematice zase naopak budete počítat příklady od snadných až po ty složitější. Ve škole se taky píší písemné práce, nebo vás může učitel ústně vyzkoušet. Vaše znalosti se pak hodnotí známkami od jedničky až po pětku, přičemž jednička je nejlepší. Až budete v nejvyšším ročníku, což je devátá třída, budete umět počítat složité příklady, psát bezchybné texty a umět mnoho věcí, které se vám při studiu na střední škole budou hodit.

     Škola vás může hodně naučit, jak vědomostně, tak do života. Musíte se umět chovat slušně a vzdělávat se. Určitě se mezi vámi najdou i tací, kteří nebudou mít školu rádi a budou odmítat se vzdělávat. Tací pak ale nemají tak velké možnosti, například při výběru středních škol. Takže se učte, ať si můžete splnit své sny o například vysněné škole a později práci. 



Škola

     Co je škola? Škola je budova, do které děti chodí každý všední den. Slouží ke vzdělávání a rozvinutí našich vědomostí. Navštěvujeme ji devět let.

     Každý den po vstupu do budovy, jdeme do třídy plné svých spolužáků. Hlasitý zvuk zvonku upozorňuje žáky na to, že končí přestávka (tj. chvilka, kdy si mohou sdělit zážitky se spolužáky, najíst se a dojít si na toaletu) a začíná vyučovací hodina. To pro žáky znamená sedět v lavici a pozorně poslouchat svého učitele, nevyrušovat a chovat se slušně. Ve vyučování se žáci učí věci určené pro jejich věk od první až po devátou třídu. Učitelé se snaží žáky vzdělávat zábavnou formou a co nejvíce srozumitelně, aby mohli dobře pochopit učivo. Každý den mají žáci čtyři až osm vyučovacích hodin, to je stupňované opět podle věku žáků. Každá hodina obsahuje jiné učivo, např. matematika počítání, český jazyk - čtení a psaní atd. Po ukončení jdou žáci na oběd a odchází domů.

    Už to není jen hraní si ve školce. Ale je to důležitý vstup do našeho života.



Vynálezy - kontaktní čočky a silonky

výklad pro žáky 1. stupně

     Víte, kdo vymyslel kontaktní čočky? Byl to Otto Wichterle, který na tento přelomový vynález přišel za pomoci stavebnice Merkur.

     Vynálezce se narodil v Prostějově a studoval na Vysoké škole chemickotechnologického zaměření v Praze. Jeho plány mu však překazily politické problémy, díky kterým se dostal alespoň do výzkumného ústavu ve Zlíně. Tam s emu krátce po jeho nástupu podařilo vyvinout silon, z kterého dnes vyrábíme silonky.

     Když byl na dosah dalšímu úspěchu, znovu ho zasáhla politická situace, a Wichterle byl vyloučen ze školy. O několik let později se však stal ředitelem. Nechtěl už dále čekat, a tak začal převádět svůj gel do vhodného oko kopírujícímu tvaru. Dobře mu k tomu posloužila stavebnice Merkur. Výsledkem jeho hrátek se šrouby a maticemi byl čočkostroj.

     V roce 1961 byly kontaktní čočky na stole. Tenkrát se však daly nosit maximálně dvě hodiny.


Vynález - Braillovo písmo

výklad pro žáky 1. stupně

     Děti, víte, kdo to byl Louis Braille? Byl to pán, který vymyslel speciální písmo pro nevidomé. Ale víte, co je zajímavé? Písmo můžeme používat jako šifru. A právě proto si dnes povídáme o Braillově písmu.

     Jak takové písmo vůbec vypadá? Každý znak má 6 uspořádaných bodů. Na každém z bodů by měla být do papíru vytlačena tečka, na kterou si mi lidé můžeme sáhnout. Dohromady můžeme vytvořit 64 různých znaků.

     Proč a jak vzniklo toto písmo? Louis oslepl díky autonehodě, když byl stejně starý jako vy. Když mu bylo 12 let, setkal se s pánem, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu, kterou lze číst i po tmě. Louis se abecedu snažil vylepšit, jak nejvíc to jenom šlo.

     Bohužel jeho písmo nebylo dlouho širšímu okruhu lidí známo. Dnes ale právě díky němu mohou slepci psát a číst jako zdraví lidé.

     Proto si, děti, važte svého zdraví a učte se, ať můžete vytvořit něco tak skvělého jako pan Braille.


Vědecký objev - radium

výklad pro žáky 1. stupně

     Chcete vědět, jak Marie Curie zkoumala celý život radioaktivitu? A chcete se dozvědět více o jejím životě? Jestli ano, tak pozorně poslouchejte, aby vám nic neuniklo.

     Marie Curie-Skłodowská bydlela se svým mužem v Paříži. Objev radioaktivity se spojuje s francouzským vědcem Henrym Becquerelem. Právě s ním manželé Curiovi obdrželi v roce 1903 první Nobelovu cenu za fyziku.

     Dva důležité objevy - radium a polonium byly pro Marii i jejího manžela inspirací pro další zkoumání. Zaměřili se na radioaktivitu různých minerálů, např. černou rudu smolince. Objevili dva prvky a začali pracovat s odpadem po výrobě uranových solí.

     Po čtyřech letech úmorné práce získali z mnoha tun odpadních produktů jen malé množství soli polonia a radia. Pokusy prováděli v nevyhovujícím vlhkém skladu bez technického vybavení. Dost si tím pochroumali zdraví, ale nám lidem přinesli významné objevy.

     Takže, děti, chraňte si své zdraví a važte si vědců, kteří nás lidstvo posouvají dál.

© 2016-2022, ZÁKLADKOU S ČEŠTINOU, Romana Bachelová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky